![]() | Urodzony w 1983 r. w Warszawie. Mierzy się w swoim malarstwie z problematyką wydarzeń międzynarodowych i wielokulturowości w jej najbardziej newralgicznych punktach. Kluczowe wątki jego prac oscylują wokół takich problemów jak międzynarodowy terroryzm, wojny i konflikty zbrojne czy manipulacja mediów. Dyndo jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na swoim koncie ma także stypendium na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Helwan w Kairze. Jego twórczość była wielokrotnie pokazywana zarówno w kraju min. CSW w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Kasia Michalski Gallery, Galeria Manhattan, Galeria aTak, jak i za granicą min. MODEM (Węgry), Gallery Misr (Kair, Egipt), EMMA (Pforzheim, Niemcy). POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Doktor Honoris Causa Politechniki Poznańskiej, profesor zwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wieloletni kierownik Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WA PW. Przewodniczący Komitetu Architektury i Urbanistyki, PAN, i członek korespondent Deutsche Akademie für Städtebau und Landesplanung DASL, Niemcy, członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy WMKZ, sędzia konkursowy SARP, w tym przewodniczący szeregu sądów Konkursowych. W poprzednich latach główny projektant wielu dużych projektów urbanistycznych i architektonicznych, w Polsce i zagranicą, a także: Centralna Komisja Kwalifikacyjna d/s Stopni i Tytułów, Rada Urbanistyczno - Architektoniczna m.st. Warszawy, Główna Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna i Centralna Komisja Nagród przy Ministrze Budownictwa. Wykładowca i profesor wizytujący w wielu szkołach, w tym: School of Architecture, University of Detroit Mercy, Detroit, USA, oraz Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Lokalnego EUROREG, Uniwersytet Warszawski. Wykłady na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, na Uniwersytecie w Edynburgu, na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie. Wiele nagród i wyróżnień, w tym np. Fulbright Foundation Senior Scholar Grant, George Washington University, Washington DC, USA, oraz grant Japan International Cooperation Agency, Tokio, a także 21 nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych i urbanistycznych, polskich i międzynarodowych, oraz kilka nagród I stopnia JM Rektora PW. Publikacje: autor szeregu książek (w tym „O Architekturze. Szkice pisane i rysowane”, Blue Bird, Warszawa, 2014, a ostatnio „Urbanistyka XXI wieku”, PWN, 2020) lub ich redakcja naukowa, ok. 250 innych opublikowanych tekstów. Ok. 50 ważniejszych opracowań badawczo-naukowych, publikowanych i nieopublikowanych oraz kilkadziesiąt większych ekspertyz i opinii, promotor 23 obronionych prac doktorskich oraz opiekun naukowy kolejnych dysertacji, recenzent ok. 60 doktoratów, ok. 40 habilitacji, ok. 40 awansów profesorskich, promotor ok. 160 obronionych prac magisterskich, wielokrotnie nagradzanych, Zawodowe wyjazdy zagraniczne: wielokrotnie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, oraz Kanada, ZSRR, Czechy, Węgry, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Malta, Hiszpania, Grecja, Turcja, Japonia, Libia. Jako hobby wakacyjne podróże samochodem na południe Europy, skąd przywozi dziesiątki rysunków architektury, ludzi i krajobrazów. Część prezentowana była na wystawach rysunków. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 r. uczył się w Schule für Gestaltung w St.Gallen w Szwajcarii. Po powrocie, w latach 1997–1999, asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Plakatu prof. Lecha Majewskiego na warszawskiej ASP. W latach 2003-2004 zbierał doświadczenia jako stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy). Od 2006 prowadzi zajęcia na ASP w Warszawie, gdzie otrzymał stopień doktora (doktor habilitowany od 2020). Wykładowca również w: Miami Advertising School w Warszawie, Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei i Bukareszcie. Prace w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Poznania, Toyamy, Trnavy i Warszawy. Laureat wielu nagród zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Założyciel Zerkaj Studio (www.zerkajstudio.pl) POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 pozbawiony polskiego obywatelstwa w czasie stypendium w Los Angeles, kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował blisko 70 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” oraz popularnego na Broadwayu musicalu „King David”. Reżyser nagradzanego „Looking for Palladin”, „Farewell to my Country” i “Campfire Stories”. Autor scenariuszy 18 filmów i książek, m.in. “Triumph of the Spirit”, “Eminent Domain”, “Managua”, “Tides of War”, “Genghis Khan”, oraz głośnych “Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, “Pollywood II: uciekinierzy w raju” i “The World Through the Eye of a Screenwriter”. W latach 80. był rysownikiem pisma „Business of Film”, ukazującego się w Londynie i Los Angeles oraz Foreign Confidential i „Reunion’68”. Nowa, dwujęzyczna książka rysunków pt. „Dziura w całym/Hole in the Whole” ukazała się w sierpniu 2017 nakładem wydawnictwa Blue Bird. Poza pracą twórczą i pedagogiczną Krakowski był współzałożycielem dwóch sieci telewizyjnych: NaszaTV w Polsce i ForeignTV.com. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Architekt, malarz, ilustrator, nauczyciel akademicki ur. w 1992 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie jest doktorantem oraz na Nagoya University w Japonii. Projektował obiekty architektoniczne oraz instalacje artystycznych m.in. w Anglii, Australii, Chile, Japonii, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech. W swojej działalności zawodowej skupia się przede wszystkim na relacji architektury ze sztuką, kulturą, historią danego miejsca oraz semantyką. Dyrektor artystyczny w Wydawnictwie Blue Bird. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Jarosław Mikołajewski (1960) urodził się i mieszka w Warszawie. Jest (bo tak czuje) głównie poetą, lecz również eseistą, reportażystą, tłumaczem, a od niedawna pisuje również dramaty. Podczas stanu wojennego nie publikował, stąd względnie późno wydał pierwszy tomik: „A świadkiem śnieg” (Przedświt 1991, Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku). Jest autorem kilkunastu książek poetyckich. Ostatni (do czasu) zbiór wierszy „Głupie łzy” został uznany za najlepszą książkę poetycką 2018 roku, i uhonorowany Nagrodą Poetycką im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz. Jako reportażystę i eseistę interesuje go głównie problematyka śródziemnomorska, czego owocem są m.in. książki „Wielki przypływ” i „Terremoto” (nominacja do Nike). Kulturowymi reportażami, reporterskimi esejami, można nazwać książki „Rzymska komedia” (nominacja do Nike) – sto esejów o Rzymie pozostających w dialogu z „Boską Komedią” - i „Syrakuzańskie” – reportaż eseistyczny z wędrówek po Syrakuzach. Ważne miejsce w dorobku Jarosława Mikołajewskiego zajmują dwa osobiste reportaże biograficzne: „Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego” (autor był w reporterem w głębokiej przyjaźni) i „Cień w cień – za cieniem Zuzanny Ginczanki” (Nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej). Ważnym obszarem pracy Jarosława Mikołajewskiego są przekłady, zwłaszcza poezji. Jako tłumacz wydał m.in. tomiki wierszy Eugenia Montalego, Primo Leviego, Cesarego Pavese, Giuseppe Ungarettiego, Sandro Penny, Salvatore Quasimodo, Aldy Merini, Pier Paolo Pasoliniego, Sandro Penny, czy dwie antologie włoskiej liryki – XX wieku i poezji współczesnej („Radość rozbitków”, „W szczelinie między czuwaniem a snem”). Jest autorem serii poezji włoskiej w krakowskim wydawnictwie Austeria. Nową przygodą Jarosława Mikołajewskiego są dramaty. Dwa lata temu Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił czytanie performatywne sztuki „Komórka”, w 2020 Wojciech Malajkat wyreżyserował w formie słuchowiska dramat „Wyjście w wiadomym celu do drugiego pokoju”, i zagrał w nim główną rolę. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Urodzony w 1965 roku w Warszawie, matura XVII LO im. A. Frycza-Modrzewskiego 1984. Dyplom mgr inż. arch. na WAPW obronił w 1990 roku. Pracę doktorska obronił w roku 2003, uzyskał habilitację w roku 2017, w 2019 roku otrzymał stanowisko profesora na Politechnice Warszawskiej. Od początku studiów związany z zespołem Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Od 2014 roku kierownik Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Zakładzie Dziedzictwa architektonicznego i Sztuki WAPW. Od 2020 roku prodziekan ds. studiów na WAPW. Uprawia rysunek i malarstwo akwarelowe. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zespołowych w kraju i za granicą. Członek SARP, członek i założyciel Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich 2010. Projektant, autor realizacji architektonicznych w obszarze mieszkalnictwa, użyteczności publicznej i aranżacji wnętrz, współpracownik i doradca firm deweloperskich, kierownik projektów inwestycyjnych. Najważniejsze realizacje w obszarze mieszkalnictwa wielorodzinnego i budynków usługowych oraz rezydencje i domy jednorodzinne w tym dom własny w Konstancinie-Jeziornej 2007, Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie z Grzegorzem Rytlem 2014 (Grand Prix i Główna nagroda w kategorii stałych wystaw archeologicznych, SYBILLA 2014). Autor książek o tematyce architektonicznej i rysunkowej; „Poszukiwanie architektury”, Green, Warszawa, 2010, „Rysunek – zmysł architektury”, Blue Bird, Warszawa, 2014. Twórca metody nauczania rysunku dla dzieci i dorosłych opisanej w książce jego autorstwa „Rysunek – metoda edukacji kreatywnej”, Blue Bird, Warszawa, 2015. Współautor i redaktor naukowy „Dziedzictwo, Warszawska Szkoła Rysunku Architektonicznego”, WAPW, Warszawa 2017, „Szkic, dotykanie architektury”, WAPW, Warszawa 2018 oraz „Rysunek architektoniczny w praktyce czyli jak patrzeć ze zrozumieniem”, PWN, Warszawa 2019. Propagator edukacji w systemie nauczania wg metody Marii Montessori i systemu Edukacji Domowej, współpracujący ze szkołami Fundacji Królowej Świętej Jadwigi. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Absolwentka PWST we Wrocławiu; aktorka i dziennikarka, autorka projektów. Twórczyni spektaklu poetyckiego „Sen“ z wierszami Bolesława Leśmiana (scenariusz, koncepcja, produkcja, gra aktorska). Autorka projektów („Impro na 4“, „Sto lat dla Leśmiana“, „Miasto-emocje“- cykl happeningów pokojowych, „Podróże w Kulturze”. Laureatka nagrody Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. Popularyzatorka ochrony przyrody. Autorka audycji “Mnie się to podoba“, „Niedzielny Poranek“, „Popołudnie“ w Polskim Radiu RDC. Dubbinguje produkcje animowane, dokumentalne i fabularne. W grze „Wiedzmin 3: Dziki Gon“ (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej. Wielbicielka tradycyjnej kultury japońskiej, poezji haiku, teatru i tańca. Współautorka książki „Be Haiku“ wyd. Blue Bird, nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Współautorka paneli o edukacji i kulturze na Kongresie Kultury w 2016 roku. www.beatajewiarz.com POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Pisarka, poetka i reportażystka. Autorka wielu bestsellerowych biografii: Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza), a także osobistej: Rodzinnej historii lęku oraz Ćwiczeń z utraty. Ostatnio opublikowała książkę Mama zawsze wraca z ilustracjami Iwony Chmielewskiej (2020). Jest pomysłodawczynią i jedną z autorek Dzienników czasu pandemii - Jutro nie mieści się w głowie (2020). Wydała kilka tomików wierszy (i znowu list, adresat nieznany, miejsce przy oknie, nadzieja 2…). Laureatka nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego oraz Canadian Jewish Literary Award (2016). Jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Urodzony w 1973 r. w Sztokholmie. Jako dziecko rysował mapy ze skarbami, budował domki na drzewach i bawił się zapałkami. Studiował na ASP w Warszawie i w Berghs School of Communication w Sztokholmie. Autor licznych projektów książkowych za które otrzymał nagrodę za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2014, nominację graficzną do Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę Chimerę za portfolio. Rysownik komiksów i ilustracji do książek i czasopism. Jest autorem noweli graficznej „566 kadrów” wydanej w Polsce i Wielkiej Brytanii. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Jesteśmy kreatywnym studiem projektowym z Warszawy, specjalizującym się w komunikacji wizualnej i grafice wydawniczej. Założycielami studia są Aleksandra Nałęcz-Jawecka i Tomasz Kędzierski. Od 2010 roku współpracujemy z wiodącymi polskimi wydawnictwami, instytucjami kultury i muzeami oraz klientami komercyjnymi. Nasze projekty ukazywały się w przeglądzie Print Control (Best Printed Matter from Poland), otrzymały nagrody m.in. w konkursach Polish Graphic Design Awards (PGD), Gourmand World Cookbook Awards, Nagroda Magellana oraz były nominowane do Grand Front, Nagrody Roku Stowarzyszenia Grafiki Użytkowej (STGU), Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. POWIĄZANE TYTUŁY:
|
![]() | Urodzony w 1941 r. w Czerwonym Dworze k. Wilna – architekt (dyplom Wydziału Architektury PW u prof. Pniewskiego, 1964), nauczyciel akademicki (od 1980), profesor (1999), dziekan Wydziału Architektury PW (1990–1994), promotor około 230 dyplomów i 15 doktoratów. Założyciel Pracowni Architektury Sakralnej i Monumentalnej. Członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, Polskiej Akademii Umiejętności, od 1975 r. Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, członek założyciel Programu Roboczego UIA „Miejsca Duchowe”. Autor ponad 60 projektów i realizacji mieszkaniowych, użyteczności publicznej, szkół wyższych i sakralnych, m.in. sali im. Kordeckiego na Jasnej Górze, kościołów w Warszawie, Siedlcach, Szymanowie, Malmö, oraz pomników; około 40 nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursach architektonicznych i urbanistycznych. Autor 7 książek m.in. „Czwarty wymiar architektury miasta”, „Zawód-architekt. O etyce zawodowej i moralności architektury”, „Widzialne niewidzialnego. Nowe kościoły warszawskie”, „Twórcy i dzieła Warszawskiej Szkoły Architektury 1915–2015” i 240 publikacji. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw architektonicznych i prac graficznych. Laureat Honorowej Nagrody SARP (1995) i Nagrody im. św. Brata Alberta. Mieszka w Warszawie i Kazimierzu Dolnym. POWIĄZANE TYTUŁY:
|